top of page

Kuchyně z třešňového masivu

kuchyně_doma.jpg

Tato kuchyně byla realizována v roce 2004, ale myslím, že dosud neztratila nic ze svého kouzla. Realizovala jsem ji do svého tehdy nově rekonstruovaného domu.

 

Nachází se v přízemí rodinného domu a půdorysně je vcelku velkorysá - cca 4,5 m x 5m.

Zadání bylo následující:

- v kuchyni musí být myčka, trouba s MW troubou do vysoké skříně, volně stojící chladnička, sklokeramická varná deska a výsuvná potravinová skříň.

- původně měl být barový pult s barovými židlemi, ve finální verzi zůstal jen prosvětlený barový pult

- horní skříňky nízké, výklopné - měřím jen 164 cm, tak abych si nemusela brát štafle :).

- vzhled kuchyně nadčasový, moderní, ale zároveň s nádechem venkovského bydlení

- prosklená skříňka na broušené nádobí a sváteční servis

- jídelní stůl pro šest osob

Protože se mi líbilo třešňové dřevo, zvolila jsem masivní rám dřeva s dýhovanou výplní. Vše je ještě mořeno do červeného odstínu, který se mi ani po těch letech neokoukal. Do stejného odstínu jsem nechala namořit i jídelní stůl a židle. Nakonec jsme namořili i stropní trámy.

Protože je kuchyňská linka hodně velká, rozhodla jsem se pro řešení se dřezem v ostrůvku,  aby pracovní zóny nebyly příliš daleko od sebe. Nyní tvoří trojúhelník a musím říci, že mi to maximálně vyhovuje. Když nemám čas ihned odklidit špinavé nádobí do myčky, díky barovému pultu to není vidět z obývací části :).

Praktická je hloubka pracovní desky. Při projektování domu jsem navrhla dvě podlouhlá okna, která mají místo vnitřního parapetu protaženou pracovní desku, takže skoro na celé délce desky mám hloubku 80 cm. I když si dozadu postavím květináče s bylinkami, nebo třeba kořenky a stojan na nože, pořád mi zbývá 60 cm hluboký prostor na práci, což je skvělé!

Všude, kde to bylo možné, jsem navrhla široké skříňky se zásuvkami. Dvířka jsou pouze na dřezové skříňce v ostrůvku, myčce a rohové skříňce. Je to praktické - mám snadný přístup ke všemu, co potřebuji, nemusím se natahovat dovnitř do skříněk.

Kuchyně prošla zatěžkávací zkouškou - mám dvě malé děti a denně vařím a pořád vypadá pěkně. Za ty roky jsem pouze vyměnila mechanismus u výklopných skříněk za silnější a dokoupila příborník. Původní spotřebiče pomalu dosluhují, a tak nás čeká výměna trouby a chladničky. Myčku už jsme pořídili novou. Do té staré vlezli mravenci a odpálili řídící jednotku.

Celkově jsem moc spokojená jak se vzhledem kuchyně - cítíme se tam dobře (a návštěvy říkají totéž), tak s dispozičním uspořádáním a vybavením. Ačkoliv u jiných místností doma už se chystám na postupnou rekonstrukci, kuchyně jí nepotřebuje a ještě dlouho zůstane tak, jak je ♥.

 

 

Pohled z boku
Pohled shora
Celkový pohled
Jídelní stůl
bottom of page